Magyar New York Giants Szurkolói Blog

Mi lehet a probléma Manninggel?

2013. november 27. - Asbee

Biztos mindenkiben felvetődött a kérdés, hogy mi lehet az oka annak, hogy irányítónk képességéhez képest rendkívül gyengén szerepel idén. Két Super Bowlt is nyert már, melyekből ráadásul alaposan kivette a részét, főleg második győzelmekor, mikor a teljes szezonban ő tartotta a lelket a csapatban. Most megpróbálok utánajárni mi idézheti elő a problémát.

Elsőként érdemes végigmenni a statisztikákon. Egyelőre 72,5-ös ratinget produkált Eli, ilyen rossz száma utoljára újonc évében volt (55,4), amelyen ráadásul csak 9 mérkőzésen szerepelt. A yardok számával nincs probléma, ha minden papírforma szerint alakul ismét 4000 yard körül zárhat az év végén. A probléma azonban ezután kezdődik igazán. 56,9%-os pontosságánál utoljára 2007-ben volt rosszabb, az elmúlt 5 esztendőben rendre 60% körül pontosságot láthattunk. A TD-k számát sem túlozta el eddig Manning, 11 mérkőzésen mindössze 14-gyel áll és megeshet az a csúfság is, hogy 20 touchdown alatt zár. Újonc éve óta erre sem volt példa... Az idény elején az interceptionök sajnos hármasával repültek az ellenfelekhez, az elmúlt mérkőzéseken azonban sikerült leredukálni a labdaeladások számát, persze a 17 INT így sem ad büszkeségre okot.

Elsőként a legkézenfekvőbb magában az irányítóban keresni a hibát. A rossz szezonkezdet semmiképp sem tett jót a játékos önbizalmának. 7 INT az idény első két mérkőzésén nagyon nagyon sok, amely bármelyik játékost visszavetheti. Rendre rossz döntéseket láthattunk, amelyek egészen a hatodik hétig kísérték Eli-t. Az sem kedvezett a QB-nak, hogy szinte mindig rohanni kellett az eredmény után, csapatunk nagyon kevés alkalommal tudott vezetést szerezni, vagy pedig képtelen volt megtartani az előnyt. Ezek mellett azonban hiányzik valami Manningből, ami különlegessé tette az elmúlt években. Akárhogy is alakult a mérkőzés állása, az utolsó negyedben mindig lehetett rá számítani, hogy majd ő megszerzi a győzelmet. Idén erre a Dallas elleni nyitányon és a Chicago elleni mérkőzésen volt lehetőség és mindkettő interceptionnel zárult. A második Cowboys elleni mérkőzést nem veszem ide, mert akkor a védelemnek kellett volna klasszis teljesítményt nyújtani. Ennek ellenére szinte biztos voltam a végjátékban a vereségben, hiszen Eli-ban sem láttam a lehetőséget egy feltámadásra. A bizalom sincs meg a támadófallal és az elkapókkal, ezen azonban valamelyest lehetne változtatni. Mint a támadó alakulat vezére, elő kell lépni és adott esetben leordítani a csapattársak fejét, hogy kapják össze magukat. Nem tudsz blokkolni? Majd jön más. Nem tudod elkapni a labdát? A csapattárs majd elkapja. Egy-egy ilyen mondat és mindjárt mindenki összekapná magát.

Persze azt is hozzá kell tenni, hogy a csapat leggyengébb része az offensive line lett. Korábbi klasszisaink kiöregedtek, a helyettesek pedig nem minden esetben játszanak kellőképp jól. David Baas és Chris Snee IR-re került, ráadásul mindketten 30 felett járnak, így az is elképzelhető, hogy nem láthatjuk már őket Giants mezben. Will Beatty hiába kapott nagy szerződést, nem tud idén olyan teljesítményt nyújtani mint azt tette az elmúlt években. Kevin Boothe inkább csak kiegészítőember lenne, Jim Cordle pedig egyértelműen nem kezdő szint, ráadásul őt is utolérte a sérüléshullám, David Diehlt pedig nem tudom mi tartja a csapatban. Az egyedüli kellemes meglepetés az újonc Justin Pugh, pedig az ő draftolásakor még a Seahawks sapka is előkerült...Szó se róla, a támadófal alaposan gyengíti a passzjátékot. Gondoljunk csak arra, hogy nem volt olyan mérkőzés mikor ne sackelték volna Manninget. A Carolina védői például hétszer is odaértek irányítónkhoz és ezen kívül volt még 4 olyan mérkőzés, amelyen Beatty-ék legalább 3 sacket engedélyeztek az ellenfeleknek. Tavaly ehhez képest ötször sacket sem szerzett az ellenfél és összesen 3 alkalommal jutottak el 3 sackig. Bármelyik QB teljesítményét befolyásolná az ilyen borzasztó védelem.

Sajnos az elkapókat is meg kell említeni. Hakeem Nicks szerződésének utolsó évébe ért és sem fizikálisan sem fejben nincs teljesen ott a pályán (ráadásul meg is sérült). A yardok számában nem áll rosszul, de egy TD-t sem szerzett. Lett volna rá alkalma, de nem ő az egyetlen aki szenved. Nézzük meg például Victor Cruzt. A nyitón 3 TD-t kapott el, majd egy nagy játék után összejött egy újabb a Chiefs ellen és ennyi. Legutóbb szeptember. 29-én ért az end zone-ba. Látszik, hogy Nicks nem a legjobb évében van, de Cruz is ugyanúgy szenved az eredményesség tekintetében és Rueben Randle az egyetlen célpont akire egyértelműen lehet számítani az end zone környékén. Összhang sokszor egyáltalán nincs a QB és a WR között, az elkapó elfut az egyik irányba, a labda pedig tök másfelé száll. Sajnos ezekből is láthattunk már nem egy INT-t. Azt is alapos fogyatékosságnak érzem, hogy tartósan mindössze erre a három elkapóra lehet számítani. A tight end Brandon Myers sajnos nem olyan jó elkapásban mint tavaly volt, negyedik számú WR pedig gyakorlatilag nincs. Louis Murphy és Jerrel Jernigan teljesen súlytalan, Domenik Hixon nekem nagyon hiányzik.

Az összhang hiányát egyébként én egészen tavaszig vezetném vissza. A draft után jöttek az OTA-k Nicks pedig máig nem tudni miért nem jelent meg, Cruz pedig akkor még nem írta alá szerződését, így ő sem tudott a csapattal készülni. Maga Manning is azt mondta, hogy nagy kár ezért, hiszen minden gyakorlásra szükség van és ez könnyen visszaüthet év közben. Hát visszaütött de keményen. Arra is visszaemlékezhetünk, hogy Super Bowl győzelmünk előtt pont ennek az ellenkezője történt meg. A liga a CBA miatt lockoutot hirdetett, Eli pedig összecsődítette elkapóit és az egyik középiskolában készültek az új idényre.

Az is belejátszott a szezon eleji rossz teljesítménybe, hogy nem volt konzisztens futójáték. Andre Brown az oldalvonal mellől nézte a meccseket, David Wilson a labdákat ejtette el, majd megsérült, Da'Rel Scott pedig nem tudott NFL szinten teljesíteni. Vissza is tért Brandon Jacobs, valamint jött Peyton Hillis is. Ez valamelyest javított is a helyzeten, Hillis azonban az utóbbi két hétben nem került be a csapatba. Az igazi javulást Andre Brown visszatérése hozta, 3 mérkőzése alatt eddig 308 yardot futott. Nagy kár Wilson sérüléséért, félelmetes triót alkothattak volna Jacobs-szal kiegészülve. A futójáték hatására Manningnek sem kellett sokat kockáztatnia, igaz most a hosszú átadásokat kezdték el hiányolni, dehát a szurkoló már csak ilyen.

Felvetődik tehát a kérdés, hogy lesz-e valami változás az utolsó 5 mérkőzésen. 180 fokos fordulatra szerintem nem számíthatunk már, de az utóbbi néhány fordulóban valamelyest jobban szerepelt már Manning. Azt gondolom nagyjából ez az az irányvonal amit várhatunk továbbra is. A nagy bravúrokat nem idén fogjuk látni, de egy-egy szép játékot azért még várhatunk. Kérdés mikor jön el a pillanat mikor matematikai esély sem lesz a rájátszásba jutásra, ekkor úgy gondolom valamelyest ki fognak engedni játékosaink. A futójáték szerencsére alaposan feljavult és ha sikerül valamelyest jobban megvédeni Eli-t, akkor azt hiszem az irányító nyugodt szívvel vághat neki az offseasonnak. Ne feledjük 2010-ben 25 interceptionnel zárt, utána pedig Super Bowlba vezette a csapatot.

A bejegyzés trackback címe:

https://giantsfootball.blog.hu/api/trackback/id/tr75659946

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása