Magyar New York Giants Szurkolói Blog

A Daniel Jones szituáció

2021. december 22. - Asbee

Ezer sebből vérzik a csapatunk, hiszen Dave Gettleman távozás/nyugdíjazás előtt áll, Joe Judge munkája csak a tulajdonosi kör fanatizmusa miatt lehet biztonságban, a játékoskeret roppant gyenge, ráadásul számos kulcsemberünk sérült. A védelem ugyan tartja magát, de erősen érződik a pass rusher állomány gyengesége, e nélkül pedig nem lehet komoly sikereket elérni. A támadóknál nem sikerült újjáépíteni a falat, Andrew Thomas az egyetlen kezdő szintű játékosunk, az elkapóink folyamatosan sérülnek, Saquon Barkley pedig MVP esélyes játékosból lett egy gyenge kezdő három év alatt. Nem csoda tehát, hogy nem Daniel Jones a csapat legnagyobb problémája, azonban abban sem vagyok biztos, hogy ő a megoldás. Lássuk miért.

Elsőként a tartósságáról kell beszélni, hiszen a jelek szerint nem tud „egészségesen” lehúzni egy teljes évet. Eddig mindhárom szezonjában is több mérkőzést kihagyni kényszerült és ilyenkor bizonyosodik meg Eli Manning földöntúli tartóssága. Jó dolog, ha van egy gyors irányítód, azonban ő nem a futód és oda kell figyelned rá, hogy ne akarja seggre fejelni a linebackert. Emlékezhetünk, amikor a Cowboys elleni idegenbeli mérkőzésen úgy szédelgett le a pályáról Jones és a nyaksérülését is egy hasonló play okozhatta. A terv szerint nem kell műteni, azonban kicsit aggaszt, hogy nem kapunk részletesebb információt, mintha titkolnának előlünk valamit. Anno David Wilsonnak vissza kellett vonulnia, remélhetőleg most nem így lesz. Egy biztos: amíg Jones az irányítónk, addig komoly figyelmet kell fordítanunk a cseréjére is.

Talán ott mutatkozik meg a legjobban egy franchise QB jelenléte, hogy győzelemre tudja vezetni a csapatát. Ad „némi” limitáltságot az edzői stáb és a játékostársak erőssége, de ha van egy erős embered ezen a poszton, akkor nem a liga aljához fogsz tartozni minden évben. Találunk ugyan kivételt, de az összkép tekintetében nincs kérdés. Jelenleg 11-24-es győzelem/vereség mutatóval rendelkezik Jones, tehát a mérkőzéseinek a 31 százalékát tudta megnyerni. Persze nemcsak a mi csapatunknál nagy a káosz, Matthew Stafford idén került a Rams-hez, előtte a Lions-t próbálta győzelemre vezetni és nyugodtan ide sorolhatjuk a Raiders-t is. A számaik:

  • Derek Carr: 54-70 (43%)
  • Matthew Stafford: 81-93-1 (46%)

Tisztán kirajzolódik, hogy sikeresebben szerepeltek, ráadásul az első három szezonjukban is hasonló mérleget produkáltak. Az volt a vélekedés Jones-ról, hogy a ligaelit szint elérhetetlen a számára, azonban az őket követő „csoportba” odaérhet. Ilyen volt a korábbi irányítónk, Eli Manning, aki kereken 50 százalékos mérleget hozott össze. Az ő idejében például Matt Ryan és Joe Flacco volt kb. vele egyenértékű játékos, manapság pedig az előbb említett Carr mellett ide sorolható pl. Kirk Cousins, Dak Prescott vagy akár kis túlzással Carson Wentz is. Mind olyan QB-k, akik kezdők, a helyük is biztos, azonban elmaradnak Patrick Mahomes-tól és társaitól. Számszerűsítve:

  • Matt Ryan: 117-98 (54%)
  • Joe Flacco: 98-78 (55%)
  • Kirk Cousins: 56-58-2 (50%)
  • Dak Prescott: 49-31 (61%)
  • Carson Wentz: 43-38-1 (49%)

Na itt mutatkozik meg az edzői stáb, hiszen ezeknek a játékosoknak azért rendre könnyebb dolguk van a boldoguláshoz. Felesleges tovább ragoznom, a mondandóm lényege azt hiszem átjött.

Persze a győzelmek száma sem ad teljes képet, így loptam egy statot, amely a többi irányítóval hasonlítja össze Jones-t. A 100-as érték jelenti az átlagot és minél nagyobb a szám annál jobb az adott játékos.

fhfpmfwxwagolos2.jpg

Rendre átlag alatti értékeket találunk és hiába van javulás a tavalyi szezonhoz képest, ez így kevés. Szerepe van ebben az edzői stábnak is, hiszen borzasztó játékokat hívott Jason Garrett. Az elbocsátása óta Judge-ék közösen végzik a gameplan kitalálását, a playhívást pedig Freddie Kitchens vette át, de az eredmény ugyanaz. A feltételek nagyon messze vannak az ideálistól, de nem látom azt a pluszt Jones-ban, amely ahhoz lenne szükséges, hogy a mi javunkra döntsön el egy sorsdöntő mérkőzést.

Azért nincs minden veszve, hiszen halvány reménysugárként ott az egyre távolodó rookie szezon, amikor abszolút kellemes benyomást keltett az 1/6-os választottunk. A csapat ugyanúgy romokban volt, Pat Shurmur felügyelete alatt azonban a Lions és a Jets ellen 4, a Washington ellen pedig egy 5 TD-s mérkőzést is megtapasztalhattunk. Apró szépséghiba, hogy ebből csak az utolsót sikerült megnyerni és azt is csak hosszabbításban… Nem tart ott Jones, hogy elüldözzük és felesleges lenne lecserélni őt egy Andy Dalton vagy Jimmy Garoppolo szintű játékosra. Mint írtam az elején számos hiányposztunk van, a szabadügynök piacon pedig behatároltak lesznek a lehetőségeink, így a drafton kell orvosolnunk a problémáink egy részét. Abszolút elfogadható döntésnek tartanám azt az utat, ha inkább a támadófalra és a passzsiettetőkre koncentrálnánk, az esetlegesen érkező új irányítóval pedig egy évet várnánk.

A tavasz folyamán döntenünk kell Jones 5. éves opciójáról, ez pedig nagyban függ a következő GM személyétől. Egyre biztosabb Dave Gettleman távozása és abban bízunk, hogy nem házon belül fog érkezni az utód. Baljós hírek jelentek meg a napokban, amelyek arról szóltak, hogy Kevin Abrams lehet a következő general manager. Ő jelenleg a salary capet egyengeti és láthatjuk mennyire jó munkát végez, hétről hétre át kell alakítanunk valamelyik játékos szerződését annak érdekében, hogy beférjünk a plafon alá. Judge mindig elismerően nyilatkozott Jones-ról és szerintem jelenleg a front office nagy része is őt tartja a jövő emberének, így egy házon belüli váltás esetén szinte biztosan aktiválni fogjuk az opciót. Egy kívülről érkező GM felkavarhatja az állóvizet, bár tartok attól, hogy az interjúk során a QB megtartása lesz az egyik fő kérdés és ha valamelyik jelölt ezzel ellentétes véleménnyel rendelkezik, akkor nagyon hamar le fog kerülni a listáról.

Összegezve a leírtakat gondolom látható, hogy egyre kevésbé tudok hosszútávú megoldásként tekinteni Jones-ra, ez viszont nem jelenti azt, hogy rögtön mást kellene keresni a helyére. Egyelőre nem tudom komolyan venni a Russell Wilsonról szóló pletykákat, hiába lenne neki vonzó célpont New York azt azért kétlem, hogy továbbra is egy ilyen gyenge támadófal mögött szeretne játszani. A draftig nagyon sok minden történhet még, de úgy érzem, hogy most elsősorban a támadófalba és a pass rusherekhez fog erősítés érkezni. Esetleg projektként a második napról jöhet valaki, hátha. Én 2022-nek is Jones-szal mennék neki és megpróbálnék minél több lyukat betömni. Ahogy írtam nincs olyan megszerezhető QB, aki (lényegesen) jobb lenne nála és ugyan nem nagyon vizsgáltam még meg az idei draft class-t, de az a hír járja, hogy nem most kell irányítót keresni. Végül pedig halvány reménysugárként Jones is megkapná az utolsó lehetőséget, hogy bebizonyítsa nem ez a mostani a valódi arca és eredményesebb játékra képes.

A bejegyzés trackback címe:

https://giantsfootball.blog.hu/api/trackback/id/tr1116790670

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása